Σέλτικ–Ολυμπιακός 1–1

Το match program του αγώνα.
Στις 18 Σεπτεμβρίου 1974, ο Ολυμπιακός καλείται στον πρώτο γύρο του Κυπέλλου Πρωταθλητριών 1974–75 να αντιμετωπίσει ένα από τα ευρωπαϊκά μεγαθήρια της εποχής, την Σέλτικ. Ο πρώτος αγώνας διεξάγεται στο καυτό Celtic Park της Γλασκώβης, όπου η πειραϊκή ομάδα πραγματοποιεί σπουδαία εμφάνιση και αποσπά ισοπαλία 1–1 από την πρωταθλήτρια Σκωτίας, χάνοντας τη νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο σε μία από τις ισχυρότερες και πιο φημισμένες έδρες της Ευρώπης.

Ο Ολυμπιακός κοίταξε στην κυριολεξία στα μάτια την πανίσχυρη Σέλτικ και έχασε αρκετές ευκαιρίες να πετύχει γκολ ήδη από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι ερυθρόλευκοι ευτύχησαν να προηγηθούν με 1–0 με γκολ του Βιέρα στο 36'. Ωστόσο, στο 79' ο Ολυμπιακός έμεινε με 10 παίκτες μετά από αυστηρή αποβολή του Βιέρα και μόλις ένα λεπτό μετά δέχτηκε την ισοφάριση με γκολ του Γουίλσον. Το τελικό 1–1 έδινε προβάδισμα στον Ολυμπιακό για τον επαναληπτικό του Πειραιά, ενώ αν και έχασε τη νίκη, η ισοπαλία ήταν αναμφισβήτητα μια μεγάλη επιτυχία μπροστά στο φανατισμένο κοινό των 45.000–50.000 οπαδών της γηπεδούχου, μεταξύ των οποίων βρίσκονταν και περίπου 1.500 οπαδοί των ερυθρολεύκων.

Η απόρθητη έδρα της Σέλτικ

Το πρωτοσέλιδο της Αθλητικής Ηχούς.
Για να καταλάβει κανείς το μέγεθος της επιτυχίας του Ολυμπιακού αρκεί να αναφερθεί πως η Σέλτικ, στην ήδη πλούσια ευρωπαϊκή της ιστορία μέχρι τότε, είχε μετατρέψει την έδρα της σε απόρθητο φρούριο και μάλιστα χωρίς καμία υπερβολή. Συγκεκριμένα, η Σέλτικ δεν είχε ηττηθεί ποτέ εντός έδρας σε ευρωπαϊκό της αγώνα, όπου σε 36 αναμετρήσεις είχε να επιδείξει 27 νίκες και μόλις 9 ισοπαλίες, με συντριπτικό απολογισμό τερμάτων υπέρ της 92–15. Όσο για τους εντός έδρας αγώνες της μόνο στο Κύπελλο Πρωταθλητριών, είχε 19 νίκες και 6 ισοπαλίες σε 25 αναμετρήσεις, με τέρματα 66–11. Δηλαδή και στις δύο περιπτώσεις σε κάθε 4 αγώνες στην έδρα της στατιστικά έφερνε 3 νίκες και μια ισοπαλία, ενώ πετύχαινε 6 γκολ για κάθε ένα που δεχόταν. Επιδόσεις πραγματικού μεγαθηρίου που προκαλούσε τρόμο στο γήπεδό του.

Ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο να γίνει η πρώτη ομάδα στην Ευρώπη που θα άλωνε το απόρθητο Celtic Park, αλλά τελικά κατάφερε να αποσπάσει μια τεράστια ισοπαλία. Για τον λόγο αυτό 1.000 οπαδοί του Ολυμπιακού βρέθηκαν στο αεροδρόμιο και αποθέωσαν την ομάδα κατά την άφιξή της στην Αθήνα. Για την ιστορία, η Σέλτικ διατήρησε το αήττητο της έδρας της στην Ευρώπη μέχρι την περίοδο 1983–84, όταν ηττήθηκε από την κραταιά εκείνη την εποχή Νότιγχαμ Φόρεστ με 1–2 για το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ. Μέχρι τότε η σκωτσέζικη ομάδα σε 53 ευρωπαϊκούς εντός έδρας αγώνες της μετρούσε 39 νίκες και 14 ισοπαλίες. Η πρώτη ήττα της Σέλτικ στην έδρα της για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση ήρθε μόλις την περίοδο 2001–02 με 0–1 από τον Άγιαξ, μετά από 40 αγώνες στους οποίους είχε 29 νίκες και 11 ισοπαλίες.